Odsprzedaż ciepła nie jest związana z nieruchomością
Dostawy CO realizowane przez wspólnotę nie mogą być uwzględnione w wartości limitu zwolnienia podmiotowego.
Wspólnota mieszkaniowa rozlicza ciepło dostarczane do lokali znajdujących się w jej budynku. Odbiorcami ciepła są wyłącznie właściciele lokali, którzy równocześnie są jej członkami. Wspólnota rozlicza dostawy ciepła na poszczególne lokale znajdujące się w budynku i realizuje wpłaty na rzecz dostawcy ciepła. Nie pobiera wynagrodzenia od ciepła będącego przedmiotem rozliczeń – wartość ciepła dostarczanego jest równa wartości, którą ona obciąża poszczególne lokale.
Czynności polegające na rozliczeniu dostaw ciepła od zewnętrznego dostawcy dotyczą 77 lokali mieszkalnych oraz trzech użytkowych. Wspólnota zapytała czy te czynności podlegają opodatkowaniu VAT. Chciała się też upewnić co do możliwości stosowania zwolnienia z art. 113 ustawy o VAT.
Wbrew oczekiwaniom wspólnoty fiskus odpowiedział, że odsprzedając (zakupione uprzednio w tym celu) ciepło właścicielom lokali, co jest związane wyłącznie z utrzymaniem poszczególnych lokali stanowiących samodzielną własność, wspólnota działa jako podatnik VAT. Gdy wnioskodawca dostarcza ciepło do lokali mieszkalnych wykorzystywanych wyłącznie do celów mieszkalnych, to zdaniem urzędników czynność ta korzysta ze zwolnienia. Dostarczenie ciepła do lokali użytkowych nie korzysta ze zwolnienia, ale jest opodatkowane stawką właściwą dla tej czynności....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta